wtorek, 17 lipca 2012

5 aspektów zdrowiego życia


Mam nadzieję, że ten post przeczyta jakaś młoda osoba (i nie tylko;-) aby dowiedzieć się rzeczy w sumie oczywistych ale jakże bagatelizowanych w naszym codziennym życiu. Poniżej 5 prostych zasad, które nic nie kosztują a pozwolą nam być zdrowszymi to INWESTYCJA NA PRZYSZŁOŚĆ.

1. Dbanie o kręgosłup
Chyba żadna kobieta nie wygląda dobrze gdy jest zgarbiona, więc piersi do przodu, barki do tyłu czubek głowy wyciągnięty w górę, brzuch lekko napięty, ważne aby miednica nie była w przodopochyleniu (czego efektem są biodra nadmiernie wysunięte w przód). Często na ulicy widuje zgrabne dziewczyny z wypiętym brzuchem - jest to efekt słabych mięśni brzucha i pośladkowych. Wystarczy lekko napiąć brzuch podciągając tym samym kolce biodrowe przednie górne do góry i w tył i automatycznie koryguje się nam sylwetka. Poniżej przedstawiam zarys sylwetki prawidłowej i nieprawidłowej - różnice widać gołym okiem. O niekorzystnych następstwach nieprawidłowej postawy ciała jeszcze kiedyś napiszę.
O prawidłową sylwetkę musimy też dbać podczas siedzenia. Najważniejsze aby cały odcinek lędźwiowy kręgosłupa był podparty o oparcie krzesła (jeśli masz z tym problem dobrym rozwiązaniem są wałki lędźwiowe ogólnie dostępne np. w serwisie Allegro), nie wysuwajmy brody przed klatę piersiową i nie krzyżujmy nóg podczas siedzenia (to prosta droga do problemów z żylakami). Jeśli trzymasz jedną nogę zgiętą pod pupą (kiedyś to była moja ulubiona pozycja przed komputerem;-) to bardzo źle - prosta droga do ucisku na nerw kulszowy i poważnych problemów zdrowotnych.
Bardzo ważna jest prawidłowa pozycja podczas snu. Najlepszą jest leżenie na plecach na twardym materacu i bez poduszki. Jedyne co może się znaleźć pod głową to mały wałeczek pod szyją aby zachować naturalną krzywiznę odcinka szyjnego kręgosłupa.Taka pozycja zwalnia nasze ciało od nadmiernego napięcia podczas snu i do dobrej regeneracji.
2. Prawidłowe oddychanie
Każdego dnia człowiek wykonuje ponad 20 tysięcy wdechów i wydechów tym samym dotleniając każdą komórkę w naszym organizmie. Prawidłowy wdech powinien odbywać się przez nos początkowo napełniając powietrzem brzuch, następnie przeponę, dolną cześć klatki piersiowej i na końcu górną, wydech ustami - w tej samej kolejności.
3. Prawidłowe odżywianie
W dzisiejszych czasach trudno o zdrowe odżywianie, jeśli cały czas brak ci motywacji to zacznij chociaż dodając do diety jedno jabłko dziennie. To absolutne minimum. O zdrowym odżywianiu na pewno pojawi się jeszcze wątek.

4. Wewnętrzna higiena ciała
Dzisiejsze środowisko atakuje nas z każdej strony przeróżnymi toksynami, więc należy zadbać co jakiś czas o oczyszczenie organizmu, a także o oczyszczanie poszczególnych narządów. Podstawowym minimum to filiżanka zielonej herbaty dziennie (odpowiednio zaparzonej).

5. Szczęśliwe życie
To czy jesteśmy szczęśliwi zależy tylko od nas i od naszego sposobu myślenia. Jeszcze o tym napisze :)

2 komentarze:

  1. Czekam na kolejne wpisy :) Zwłaszcza o wadach postawy. Sama borykam się z problemem garbienia, więc z chęcią przeczytam jakieś rady dotyczące tego aspektu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej:) na pewno jeszcze się pojawią ale trudno mi powiedzieć kiedy. Dobrze, że masz już świadomość problemu z garbieniem a to 1/3 sukcesu. Tak w skrócie mogę tylko podpowiedzieć, że trzeba rozciągać mięśnie piersiowe i wzmacniać plecy (szczególnie mięsień czworoboczny).

      Usuń